Voorbereidingen Wereldjongerendagen Seoul 2027
Verslag voorbereidingsbijeenkomst in Seoul
De voorbereidingen voor de Wereldjongerendagen (WJD) in Seoul zijn een nieuwe fase ingegaan. Van 14 tot en met 17 september kwamen meer dan 400 deelnemers uit ruim 100 landen samen in Zuid-Korea voor de tweede internationale voorbereidingsbijeenkomst. Vier dagen lang stonden niet alleen het programma, de registratie en de organisatie centraal, maar vooral de vraag: hoe kan de WJD voor jongeren een werkelijke ontmoeting met Christus worden?
- Onderaan dit verslag volgt nog een fotoserie van de diverse bijeenkomsten
Foto credit: Local Organizing Committee of World Youth Day Seoul 2027
Onder de aanwezigen waren ongeveer 300 vertegenwoordigers van meer dan 160 bisdommen, religieuze congregaties en kerkelijke bewegingen. Daarnaast namen ongeveer 100 medewerkers en vrijwilligers van het lokale organisatiecomité deel. De bijeenkomst werd gezamenlijk georganiseerd door het Dicasterie voor Leken, Gezin en Leven en het Local Organizing Committee van WYD Seoul 2027. Namens Nederland was Żaklina Melis, projectleider van Jong Katholiek, aanwezig.
De internationale vertegenwoordigers kregen informatie over de registratie, de Days in the Dioceses (dagen in de bisdommen), het programma in Seoul, veiligheid, vervoer en de digitale ondersteuning voor pelgrims. Daarnaast bezochten zij mogelijke locaties voor de WJD, maakten zij tijdens een K-Culture Night kennis met de Koreaanse cultuur en vierden zij gezamenlijk de Eucharistie in de Myeongdong-kathedraal.
Geen evenement, maar een ontmoeting
Een boodschap die tijdens de bijeenkomst steeds terugkwam, was dat de Wereldjongerendagen veel meer zijn dan een groot internationaal evenement. Mgr. Paul Kyung-sang Lee, algemeen coördinator van het lokale organisatiecomité, benadrukte tijdens de afsluiting dat jongeren vóór alles moeten ontdekken dat zij geliefd zijn: door God, door de Kerk en dat zij welkom zijn zoals zij zijn.
Daarmee sloot hij aan bij kardinaal Kevin Farrell, prefect van het Dicasterie voor Leken, Gezin en Leven. De WJD is volgens hem geen ‘les’, maar in de eerste plaats een ontmoeting. De opdracht aan de internationale delegaties is daarom niet simpelweg zoveel mogelijk deelnemers naar Seoul te brengen, maar jongeren uit te nodigen tot een ontmoeting met Christus.
Die pelgrimage begint bovendien niet pas in augustus 2027. De voorbereiding die jongeren in hun eigen land, bisdom, parochie of gemeenschap doorlopen, maakt er wezenlijk deel van uit.
Korea: een bijzondere plek voor de WJD
Juist Zuid-Korea geeft deze Wereldjongerendagen een bijzonder karakter. Het katholieke geloof kreeg er in de achttiende eeuw op een uitzonderlijke manier voet aan de grond. Koreaanse geleerden en leken gingen zelf op zoek naar waarheid en zingeving en kwamen via geschriften in aanraking met het christelijk geloof. Zo ontstond een katholieke gemeenschap voordat er een gevestigde missionaire Kerk aanwezig was.
Daarna volgde meer dan een eeuw van zware vervolging, waarin duizenden Koreaanse christenen hun leven gaven voor hun geloof.
Die geschiedenis van geloof, moed en volharding sluit nauw aan bij het thema van de WYD Seoul 2027:
“Houd goede moed! Ik heb de wereld overwonnen.” (Johannes 16,33)
Tijdens de Eucharistieviering in de Myeongdong-kathedraal stond aartsbisschop Peter Soon-taick Chung van Seoul bij deze woorden stil. Jezus sprak ze niet nadat alle angst en onzekerheid verdwenen waren, maar juist terwijl zijn leerlingen daarmee geconfronteerd werden, benadrukte de aartsbisschop.
Ook jongeren van vandaag leven volgens hem met onzekerheid, competitie, conflicten en verdeeldheid. Tegelijkertijd blijven zij zoeken naar hoop en dromen van een andere wereld. Hij omschreef de Wereldjongerendagen daarom als een pelgrimage van hoop.
Eerst kennismaken met de Koreaanse Kerk
Voorafgaand aan het hoofdprogramma vinden van 29 juli tot en met 2 augustus 2027 in Zuid-Korea de Days in the Dioceses plaats. Internationale jongeren worden dan ontvangen door lokale katholieke gemeenschappen verspreid over Zuid-Korea. Daar kunnen zij van dichtbij kennismaken met het dagelijkse leven, de cultuur en vooral het geloof van Koreaanse katholieken. Daarna reizen de groepen door naar Seoul.
De eigenlijke Wereldjongerendagen vinden plaats van 3 tot en met 8 augustus 2027. Seoul wordt daarmee, na Manila in 1995, de tweede plaats in Azië waar de internationale Wereldjongerendagen worden gehouden. Het wordt bovendien de eerste internationale WJD in een land waar christenen een minderheid van de bevolking vormen.
Programma in Seoul krijgt vorm
Tijdens de bijeenkomst werden ook steeds meer contouren van het programma zichtbaar. De openings- en welkomstactiviteiten worden onder meer voorbereid in het gebied rond het Seoul World Cup Stadium en Peace Park. Daarnaast komt er een uitgebreid Youth Festival met muziek, kunst en aandacht voor de Koreaanse cultuur en tradities.
Ook komt er een zogenoemd Vocational Fair & Reconciliation Park, waar verschillende congregaties en gemeenschappen zich kunnen presenteren en jongeren de gelegenheid krijgen het sacrament van boete en verzoening te ontvangen.
Technologie zal eveneens een belangrijke rol spelen. Via de officiële WJD-app krijgen pelgrims praktische informatie en hulpmiddelen om zich in Korea te kunnen bewegen en communiceren. Tegelijkertijd benadrukt de organisatie dat alle technologie uiteindelijk slechts één doel dient: jongeren helpen om de WJD werkelijk als pelgrimage te beleven.
Inschrijving eind oktober van start
De opening van de internationale registratie voor pelgrims staat voor eind oktober 2026. In Nederland wordt de inschrijving voor de gezamenlijke nationale jongerenreis naar Seoul officieel geopend tijdens de Katholieke Jongerendag (KJD) op 7 november.
Daarmee gaat ook de Nederlandse voorbereiding een nieuwe fase in. De komende maanden worden onder meer de reis, vluchten, groepsindeling, vervoer, betalingen en begeleiding verder uitgewerkt. Maar de belangrijkste voorbereiding is niet logistiek.
Pater Franco Galdino van het Dicasterie voor Leken, Gezin en Leven benadrukte bij de afsluiting dat de internationale bijeenkomst méér was geweest dan het uitwisselen van informatie. De deelnemers gingen naar huis met een concrete opdracht: wat zij in Korea hebben ontvangen mogen zij delen met jongeren in hun eigen landen om ze voor te bereiden op de pelgrimage naar Seoul.
Aartsbisschop Chung vatte die opdracht treffend samen: wie jongeren uitnodigt voor de Wereldjongerendagen, verzamelt niet simpelweg deelnemers, maar zei hij: ‘Je nodigt een jongere uit om de Heer te ontmoeten.’ En daarmee is de pelgrimage naar Seoul 2027 eigenlijk al begonnen.
Verslag en foto’s bij het verslag door: Żaklina Melis, projectleider Jong Katholiek.
Fotoserie beneden credit: Local Organizing Committee of World Youth Day Seoul 2027
Kijk ook op de website van het Jongerenpastoraat







































