Bisdom Haarlem-Amsterdam










Mooie lezersreis SamenKerk naar H. Bavo

gepubliceerd: donderdag, 2 oktober 2025

Met ruim der­tig deel­ne­mers aan de derde lezers­reis van ons bisdom­blad ‘SamenKerk’ ver­trok­ken we op zon­dag 28 sep­tem­ber met de bus naar België, rich­ting Gent. Het was een zonnige herfst­dag.

Onderweg wer­den we via mede­rei­zi­gers verrast door een deelneemster aan eer­dere reizen, die dit keer niet mee kon. Ze had voor ieder­een heer­lijk Gentse mokjes gebakken, een koekje om je vin­gers bij op te eten.

Lourdes

Eerste stop: Lourdes. Jawel, Lourdes in Oostakker. Hier is vlakbij Gent in een mooi park een intieme Lourdesgrot met heel veel kaarsen en een stemmige Maria­basi­liek te vin­den. Daar vier­den we de zon­dagse eucha­ris­tie. In de Schrift­le­zingen het Lucas­ver­haal van de rijke man en de arme Lazarus. Pas in het hiernamaals krijgt de rijke man spijt over zijn levens­wij­ze. De heilige Bavo kwam eer­der tot inkeer. Na de dood van zijn vrouw maakte hij een grote omme­keer: van rid­der werd hij kluize­naar.

In de bus op weg naar het hotel - mid­den in het centrum, tegen­over de St. Baafs­kathe­draal - hoor­den we zijn verhaal. ’s Avonds in Gent een heer­lijk diner in een sfeer­vol restaurant, een mooi besluit van een eerste dag.

Brugge

Op maan­dag 29 sep­tem­ber brachten we een bezoek aan het pittoreske Brugge, onder andere de geboorte­plaats van de beroemde Vlaamse dichter Guido Gezelle. We bezochten ge­za­men­lijk de Salvator­kathe­draal; daarna was ieder­een vrij om Brugge zelf te verkennen. De eeuwen­oude huizen en gezel­lige winkeltjes boden alles om volop van te genieten. De Maria­kerk heeft in een museum dat in het mid­den van de kerk is geves­tigd. het enige werk van Miche­lan­ge­lo boven de Alpen. Er is de Heilige-Bloed­ka­pel, het pas geres­tau­reerde Hof van Provincie, enzo­voort. Mensen hebben gewinkeld, genoten op terrasjes en gezel­lig rondgewandeld. De dag werd besloten in restaurant Sint Joris, waar we een oude-Brugge­kaaskroketje en water­zooi van vis, twee typische streek­ge­no­ten, kregen voorgescho­teld.

Lam Gods

Wat is het goed toeven hier! Niet alleen om dat we prach­tig, rus­tig en zonnig herfstweer hebben en genieten van de goede Belgische keuken, maar het valt ons allemaal op dat - zowel in Brugge als Gent - de straten schoon zijn. Er ligt nergens troep of afval, geen open­ge­maakte prullenbakken, geen graffiti!

Gent

Op dins­dag stond Gent op het pro­gram­ma. In de ochtend maakten we een mooie rond­vaart over de Leie en de Schelde en wat andere grachten en watertjes in Gent. Begeleid door een goede en humor­volle gids en schipper. In de mid­dag een van de hoogte­pun­ten van de reis: een bezoek aan het drieluik ‘Het Lam Gods’ uit 1432 van de Gebroe­ders Van Eyck. Voor­af­gaand aan de bezichti­ging was er een inte­res­sante virtuele uitleg in de crypte van de St.-Baafs­kathe­draal. Dit bezoek werd ons door het Bisdom Gent aan­ge­bo­den.

In de avond had­den we na alweer een uitstekende Belgische maal­tijd een ont­moe­ting en gesprek met de Belgische tv-per­soon­lijk­heid, Vati­caankenner en kerkju­rist Rik Torfs over de Kerk in Neder­land en Vlaan­de­ren/België. Op humor­volle wijze ver­telde hij erop los en beant­woordde de gestelde vragen. Hij ver­telde ons ook dat hij op 10 ok­to­ber aan­staande een bijdrage zal leveren aan het RTL-verkie­zingsdebat met de vier grootste partijen.

1 Oktober - Bavo­feest in Gent

H. Bavo stierf op 1 ok­to­ber (omstreeks 654). Die dag vieren het bisdom en de stad het Bavo­feest. We waren deze woens­dag­mor­gen te gast bij de H. Mis van het kapit­tel van Gent. We hebben met de Gentenaren gebe­den voor onze bei­der bis­dom­men en ka­the­dralen, voor onze bis­schop en dat paus Leo XIV Gent een nieuwe en goede bis­schop mag schenken. Daarna reden we weer noord­waarts, waar in Zeeuws-Vlaan­de­ren ons nog een heer­lijke mossel-/vis­maal­tijd wachtte. Een waar­dige culinaire afslui­ting van deze reis naar Brugge en Gent, die ver­der door de deel­ne­mers bij­zon­der werd ge­waar­deerd door de inhoud, organi­sa­tie en het on­der­lin­ge samen­zijn.


Gerelateerde nieuwsberichten

maandag, 10 augustus 2026Lezersdag Bisdomblad SamenKerk
maandag, 9 maart 2026Interview met Father James Mallon
dinsdag, 10 februari 2026Ga op bedevaart
zondag, 21 december 2025Gouden ontmoeting SamenKerk medewerkers Fotoreportage
vrijdag, 19 december 2025Vijftig jaar bisdomblad SamenKerk
woensdag, 30 juli 2025SamenKerk lezersreis naar de Bavo in Gent
zaterdag, 26 april 2025SamenKerk Special!



Bisdom Haarlem - Amsterdam • Postbus 1053 • 2001 BB  Haarlem • (023) 511 26 00 • info@bisdomhaarlem-amsterdam.nlDisclaimerDeze website is gerealiseerd door iMoose