Conclaaf trivia

dinsdag, 29 april 2025

Na het overlijden van paus Franciscus treden diverse protocollen in werking. Hierbij noteren we een selectie van regels en gewoontes rond de verkiezing van een nieuwe paus in het conclaaf.

Conclaaf begint op woensdag 7 mei

Het College van Kardinalen heeft aangekondigd dat het conclaaf voor de verkiezing van de opvolger van paus Franciscus op woensdag 7 mei begint, na de begrafenis van de paus op 26 april. De kardinalen zijn grotendeels al in Rome aangekomen. Tijdens de verkiezingsprocedures in de Sixtijnse Kapel zullen ze een eed afleggen en stemmen voor de kandidaat die zij het meest waardig achten. Kardinaal Giovanni Battista Re zal het conclaaf presideren, en een tweederde meerderheid van 90 stemmen is vereist voor de verkiezing van de nieuwe paus.

De wereld kijkt uit naar de traditionele rooksignalen van de schoorsteen van de Sixtijnse Kapel: zwarte rook voor een onbesliste stemming en witte rook voor de bekendmaking van een nieuwe paus.

Preconclaaf

Aan het 'preconclaaf', de zogenaamde "Algemene Congregaties" (dagelijkse vergaderingen), mogen alle kardinalen deelnemen. Elke drie dagen worden nieuwe dagvoorzitters gekozen om de vergaderingen te leiden en dringende zaken voor de Kerk te regelen, die niet aan de paus zijn voorbehouden. In de vergaderingen worden lopende zaken van de Kerk besproken, informatie gedeeld over o.a. de financiële toestand van het Vaticaan en in de onderlinge contacten een visie ontwikkeld over toekomstig beleid.

Conclaaf

Extra trivia